| Email: vybor@cafk.cz
Jaro je tady, začínají se všude zelenat louky a koně netrpělivě touží pustit se do té zelené dobroty. Bohužel, po dlouhé zimě, je pro koně šťavnatá travička neodolatelná a oni nevědí, kdy s pasením včas přestat. Vedoucí úlohu při přivykání koně na jarní pastvu bychom tedy měli zaujmout my. Předejdeme tak možným komplikacím, jako je například: průjem, kolika a laminitis (schvácení kopyt)...
Kůň se sklonem ke schvácení kopyt by měl raději jarní pastvu úplně vynechat!
Přivykáme-li koně na pastvu, je dobré ho nevyvádět hladového. Ideálně před vyvedením na pastvinu nakrmíme koně senem. Seno by měl mít kůň k dispozici i na pastvině společně s minerálním lizem a čerstvou vodou.
Jarní pastva je velmi výživná, plná sacharidů nebo-li fruktanů a bílkovin, podobně jako jadrná krmiva. V trávicím ústrojí koně tak dochází k rychlé tvorbě plynů a mění se i střevní motilita. Koně krmeného celou zimu senem a jádrem, přivykáme na trávu postupně den po dni. Upravíme nebo snížíme koni přísun jadrných krmiv. Z počátku navykáme koně na pastvu půl hodiny a dobu pobytu na trávě postupně den po dni prodlužujeme. Doba zvykání by měla trvat přibližně 14 dní. Tráva je v tomto období plná vody, a to až 80% vody, zbylých pouhých 20% je sušina. Bohužel takto nízký obsah sušiny je naprosto nedostatečný ke správné funkci koňských střev.
Je velmi důležité v období zvykání koně na jarní pastvu hlídat trus. Dostaví-li se průjem, je lepší přivykání pozastavit a koni na pár dní dát dietu, a to opět pouze seno. Případně můžeme po konzultaci s veterinárním lékařem koni podat živočišné uhlí nebo odvar z dubové kůry.
Co říci závěrem? Jakákoliv změna jídelníčku koně by měla probíhat postupně a s rozvahou!