Facebook icon | Email: vybor@cafk.cz

Línání a péče o koně v tomto období

Línání v životě koně znamená přirozený a velmi náročný proces. Kůň přelínává dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim. Spouštěcím mechanizmem v organizmu koně je změna teploty a délka dne...

V kůži koně se nacházejí termoreceptory k vnímání teploty, a to jak vnějšího prostředí tak prostředí vnitřního, v těle koně. U koní rozlišujeme dva druhy srsti, a to srst s krátkými dřeňovými chlupy, krycí, a srst podsadovou s podsadovými bezdřeňovými chlupy, sloužící k tepelné izolaci.

S podsadovou srstí se rodí hříbata, tu ztrácejí do čtyř měsíců života, výměnou za srst krycí. Hříbata začínají ztrácet srst v oblasti očí, nozder a slabin.

Na podzim se kůň připravuje na nadcházející zimu. Jeho krycí chlupy nevypadávají, pouze se prodlužují a zahušťují. Na jaře kůň krycí chlupy úplně vymění za nové. Celý proces výměny srsti trvá přibližně 4-6 týdnů a plně závisí na zdravotním stavu a kondici koně. U pastevně ustájených koní může trvat přelínání až do konce června, jelikož jejich zimní srst je mnohem kvalitnější.

Kvalita srsti koně nám prozradí vše o jeho zdravotním stavu. Srst by měla být hebká, lesklá a přiléhavá. Je dobré v těchto zátěžových obdobích dbát na výživu koně. V těle koně se odehrávají složitější procesy látkové přeměny, které jsou náročnější na spotřebu některých vitamínu, neboli biokatalyzátorů. Bez vitamínů nejsou možné žádné chemické a biologické pochody v těle. Důležité vitamíny kůň získává ze své každodenní stravy a to pastvy a kvalitního sena. Nesmíme ale zapomínat na to, že potřeba vitamínů se mění s měnícími se potřebami koně a jeho zdravotním stavem. Vitamínový deficit je možné doplnit produkty přímo určenými pro koně, obsahující látky a vitamíny, které kůň potřebuje v dané situaci. Na trhu s těmito produkty je rozsáhlá nabídka lehce dostupných výrobků. Naši předkové nedali dopustit na lněné semínko. Do dnešního dne se lněné semínko stále hojně používá ve výživě koní. Obsahuje totiž Omega 3 mastné kyseliny pro koně tolik prospěšné.

Důležité je v období výměny srsti koně nepřekrmovat jádrem, spíše stravu odlehčit a to například otrubami, kukuřicí, mrkví nebo jablky. U koní, ustájených přes zimu v teplých stájích, není zimní srst zcela vyvinuta. Jejich problém je opačný a to možnost prochladnutí. Například po pracovní zátěži, kdy se kůň zpotí. Nejjednodušší je koni zajistit tzv. odpocovací deku, nebo použít starou techniku věchtování slámou. Věchtování slámou je pro koně po práci velmi prospěšné, nejen že koně slámou vysušíme, ale zároveň provedeme koni masáž zádových partií a pomůžeme mu rychleji odplavit nahromaděnou kyselinu mléčnou ve svalech.

Někteří majitelé koní preventivně, v období línání, svého koně oholí. I v tomto případě je nutné koně opět nenechat prochladnout, používat deky různých typů (stájové, thermo, odpocovací, bederní...). Při používání koňských dek také dbejte na čistotu deky, jelikož pod dekou na koňské kůži je ideální prostředí k množení různých kožních parazitů a plísní.