Facebook icon | Email: vybor@cafk.cz

Příprava koně na svod

Jelikož se blíží svod připravili jsme pro Vás pár rad jak upravit fríského koně před svodem. Jakou použít uzdečku a další detaily, které mohou pomoci při přípravě Vašeho koně.

U hříbat před předvedením, prosíme majitele, dohlédněte na čistotu srsti, pročešte hřívu, ocas, očistěte nohy, ošetřete oční okolí. Každému hříběti bude více slušet čistá ohlávka a vodítko. Chceme-li vyzvednout nějaké přednosti u předváděného hříbátka, je dobré hříbě trochu upravit . K úpravě je nejvhodnější například stříhací strojek na koně, nebo nůžky. Upravte, alespoň přečnívající chlupy v uších a pod bradou. Oholením této partie zjemníte výraz hlavy hříběte. Dále na nohách oholte, nebo ostříhejte přečnívající chlupy po směru růstu / oholené nohy působí jemněji a upraveněji, můžete také oholit přerostlé chlupy na břiše a zádi. Vždy, ale dbejte na bezpečnost Vás i koně!

U starších koní je samozřejmostí vykoupání, nezapomeňte na vykoupání matky hříběte, i klisna prezentuje Vaše hříbě! Důkladně vyhřebelcujte, vyčešte rousy, pročešte hřívu a ocas. Hříva se nezaplétá, nestříhá a ani neprotrhává, češe se na jednu stranu (není pravidlem na kterou, ale zvyklostí je hřívu česat na stranu od komisařů - tedy doleva, ocas se v případě potřeby zastřihne do roviny, především u mladých koní, kteří mají konce ocasu hnědé a "oškubané").

Standardem je oholení brady, přečnívajících chlupů na hlavě, na ušních boltcích, krku, břiše, nohách apod., kůň bude mít čistší linie a nepůsobí příliš "hrubým" dojmem. Stejně jako u hříbat.

Kopyta se před prezentací natírají načerno.

Pro lesk srsti je vhodné použít kondicionér, nebo lesk ve spreji, na zdůraznění hlavy dětský olejíček, vše samozřejmě s mírou, na mastného koně se lepí více špíny a prachu.

Koně, kteří mají z výběhu hnědou barvu, vydřenou hřívu, nebo poškozený ohon lze normálně posoudit, a není to ani překážkou zisku titulů. Barvení koní, nebo zakrývání odznaků barvou je naprosto nepřípustné!

Pro předvedení starších koní je nutná uzdečka s udidlem. Nejlépe bílá, může být samozřejmě i černá. Hlavní podmínka, čistá! Pro případ nouze vezměte jednu uzdečku náhradní.

Snad už jen popřát hodně štěstí !